Wakacje to czas wielu wyjazdów. Najwygodniejszym środkiem wakacyjnego transportu, zapewniającym niemal nieograniczoną swobodę ruchu, jest samochód! Ten sprawdzi się zarówno w czasie bliskich wyjazdów, jak i na dłuższe wyjazdy. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin jak i wyjazdów z przyjaciółmi.
Kiedy warto wypożyczyć auto?
Nie wszyscy posiadają samochody. Dla tych osób, które go nie posiadają, najwygodniejszym rozwiązaniem na długi wakacyjny wyjazd jest wypożyczenie pojazdu. Wypożyczalnie to też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy do miejscowości wypoczynkowej dotarli środkami transportu publicznego i dopiero na miejscu szukają możliwości wygodnego poruszania się po okolicy. Auto uniezależnia od rzadko kursujących autobusów i pociągów, a ponadto pozwala dojechać samodzielnie tam, gdzie komunikacja publiczna zawodzi.
Czym kierować się przy wyborze auta w wypożyczalni?
Podstawowym kryterium powinno być dobranie samochodu do własnych potrzeb i zasobności portfela. Z kolei dobra wypożyczalnia powinna pozwolić na zwrot auta bez konieczności powrotu do miejsca wypożyczenia – warto sprawdzić, czy dysponuje ona wieloma oddziałami na terenie całego kraju.
Jeśli głównym celem wypożyczenia będą krótkie wycieczki we dwoje lub z jednym dzieckiem, dla większości osób wystarczy auto z segmentu A lub B. W tej grupie można wypożyczyć np. Skodę Citygo lub Fabię, Forda Kalub Fiestę, a także Fiata Pandę. To doskonałe modele dla osób podróżujących z niewielkim bagażem na jednodniowe wycieczki objazdowe – mało palą, a dzięki niewielki rozmiarom pozwolą na wygodne zaparkowanie na zatłoczonych parkingach miejscowości turystycznych.
Rodzicom małych dzieci, które jeszcze wymają wózka, warto polecić pojazdy z segmentów C lub D, bardziej przestronne i o większych bagażnikach w stosunku tych z poprzedniej grupy. Auta tego typu sprawdzą się zarówno na jednodniowe wycieczki, jak i dłuższe wypady, wymagające zabrania większej ilości bagaży. Na długie wycieczki dla rodzin z małymi dziećmi najlepszym rozwiązaniem będą wersje kombi takich aut jak Opel Astra, Skoda Octavia, Skoda Superb, Kia Ceed, Kia Optima czy Ford Focus. Łatwiej będzie w nich umieścić składany wózek dziecięcy oraz liczne, niezbędne dla dzieci zabawki i akcesoria.
Wygodną jazdę czterem osobom zapewnią także samochody typu SUV, takie jak Hyundai Tucson lub Kia Sportage. Są one ponadto bardziej pakowne, zapewniają lepszą widoczność na drodze od aut z niższych segmentów oraz w razie potrzeby pozwolą na zjazd z utwardzonych szlaków na boczne drogi i korzystanie z uroków przyrody.
Wynajmij auto na urlop i nie tylko
Rodziny z liczniejszym potomstwem powinny zainteresować się minivanami, takimi jak np. Citroen C4 Grand Picasso. Auto to pozwoli na wygodny przewóz nawet siedmiu osób i choć przy pełnym obsadzeniu nie da się w nim przewieźć bagaży na długi wyjazd, auto to jest doskonałym rozwiązaniem na jednodniowe wycieczki dla rodzin mających więcej niż trójkę dzieci lub dla dwóch rodzin z jednym dzieckiem. Z kolei mniejsza familia (2+3) może w takim aucie spokojnie zapakować się na wielodniowy wyjazd i komfortowo pokonywać nawet najdłuższe trasy.
Na wspólny wyjazd dwóch rodzin z dziećmi lub jednej wielodzietnej polecić można dużego vana, takiego jak Opel Vivaro lub Renault Traffic z długą kabiną. Auta te pozwolą nie tylko na wygodny przewóz nawet dziewięciu osób, ale także ich bagażu na kilka, czy kilkanaście dni, gdyby planowały one wycieczkę objazdową. Wypożyczenie dużego vana może być dla dwóch rodzin rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od wynajmu dwóch, mniejszych aut, nawet tych o nadwoziu kombi, będących przedstawicielami segmentu D.
/Dziennik Wschodni/