Wypożyczenie samochodu to bardzo wygodna i znana forma transportu, dzięki której można przez krótszy lub dłuższy okres korzystać z nieswojego auta. Być może korzystałeś już z tej opcji w różnych sytuacjach, ale najczęściej wtedy, gdy nie mamy swojego auta, a jest potrzebny np. na weekendowy wyjazd, delegację czy dotarcie w miejsce, do którego nie dojeżdża komunikacja miejska. Na wynajem auta decydują się osoby fizyczne oraz coraz częściej firmy, którym nie opłaca się inwestować we własne auta. Taka forma przemieszczania się jest już w naszym kraju dość mocno rozwinięta dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwage podczas odbiru wynajmowanego samochodu, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Sprawdzenie stanu samochodu przed i po wynajmie
Pierwsza i bardzo ważna czynność to podpisanie protokółu odbioru auta. Przed złożeniem na nim podpisu warto dokładnie obejrzeć auto i zaznaczyć w protokole wszystko to, co wzbudza wątpliwości czyli zauważone zastrzeżenia auta jak rysy, zadrapania, uszkodzenia tapicerki czy inne widoczne usterki. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy odbiorze klient może być obciążony dodatkowymi opłatami za wszelkie drobne uszkodzenia, stąd też warto zwrócić na to uwagę zarówno przed, jak i po wynajmie. Po podpisaniu protokołu i odjechaniu spod wypożyczalni skutkuje to tym, że klient przyjmuje odpowiedzialność za każdą istniejącą szkodę, choćby doszło do niej z winy poprzedniego użytkownika pojazdu, a wypożyczalnia po prostu jej nie dostrzegła.
Auto najlepiej sprawdzić przy dobrym oświetleniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zrobić zdjęcie uszkodzeń. Niemniej istotne jest sprawdzenie stanu tapicerki, ponieważ nowa kosztuje naprawdę sporo. Wnętrze trzeba też sprawdzić pod kątem uszkodzeń deski rozdzielczej czy brakujących elementów. Przy oddawaniu pojazdu należy trzymać się tego, co zostało zapisane w protokole odbioru i oddać samochód w takim samym stanie, w jakim został wypożyczony.
Kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest dzienny limit przejechanych kilometrów. Zapis ten znajduje się w umowie – koniecznie trzeba go sprawdzić, ponieważ niektóre wypożyczalnie samochodów pobierają dodatkowe opłaty za przekroczenie takiego limitu. Najlepiej więc zdecydować się na taką firmę, w której limit kilometrów jest wystarczający dla naszych potrzeb. W przypadku, gdy auto będzie wypożyczone na okres powyżej jednego miesiąca, limit kilometrów wynosi średnio 3 tysiące, przy czym może być zwiększony na życzenie klienta.